top of page

Megkésett beszédfejlődés

  • Szerző képe: Eőry Zsuzsanna
    Eőry Zsuzsanna
  • 2023. febr. 15.
  • 3 perc olvasás

Évről évre nő azon gyermekek száma, akiknél iskolaéretlenség és/vagy tanulási problémák jelei mutatkoznak. Az ilyen jellegű problémák hátterében sokszor az áll, hogy a mozgásfejlődés és az erre épülő anyanyelvi fejlődés nem indult meg időben, vagy nem ment végbe hibátlanul. Ennek hátterében öröklött, veleszületett és szerzett tényezők egyaránt állhatnak.

A beszédfejlődés feltétele a beszélő környezet, az emlékezet, a látó-, halló- és mozgásközpont megfelelő működése, a beszédértés képessége, a beszédszervek épsége és a gyermek utánzási vágya.

A beszéd elsajátítása egy hosszú, bonyolult fejlődési folyamat, amely komplex idegrendszeri tevékenységet igényel, a fejlődés üteme azonban a környezeti hatásoktól is jelentős mértékben függ. A környezeti hatások gyermekenként eltérőek lehetnek, így a beszédfejlődés üteme is egyénenként eltéréseket mutathat. Amiben azonban minden gyermek beszédfejlődése megegyezik, az az egyes beszédfejlődési szakaszok egymásutánisága, ezek ugyanis – a mozgásfejlődéshez hasonlóan – egymásra épülő rendszert alkotnak. Ez a rendszer megbonthatatlan, éppen ezért a szakaszok sorrendje sem felcserélhető, egyik szakasz sem kihagyható.


A 10-12. hónapra tehető az első szókezdemények megjelenése. A kisgyermek először könnyen kiejthető szavakat mond, melyek a környezetében lévő személyek, tárgyak, állatok, növények megnevezésére irányulnak vagy cselekvést, irányt fejeznek ki.

A beszéd megtanulása/megtanítása nem egyszerű dolog, sok baba van, aki igencsak fogékony rá, és ott van az a tábor is, akik kevéssé.

Azért vannak trükkök, hogyan tehetjük élvezetessé gyermekünk számára a szavak tanulását. Nézzétek meg ezt a videót!

Mi olyan vicces azon, hogy papa? Hát a kiejtés!

Az apa viszi a hátán a kislányát, és közben a mama és papa szavakra tanítja. Nagy hangsúlyt fektet a "p" hang kiejtésére, amitől egyből nevethetnékje támad ennek a tündéri kislánynak. A kislány a mamát már ki tudja mondani, de a papa szó sokkal nehezebb neki, és ezen mind a ketten jóízűen nevetnek.



Milyen mértékű eltérésnél szükséges szakemberhez fordulni?

Lányok esetében két éves korra, fiúk esetében két és fél éves korra meg kell indulnia a beszédnek. A beszédfejlődés üteme egyénenként eltérő lehet. Elfogadott tény, hogy a fiúk esetében gyakrabban fordul elő a beszéd különböző mértékű késése. Az ő esetükben kb. fél éves lemaradás még elfogadható lehet, főleg ha a kommunikáció egyéb formái megfelelőek. Kétnyelvű gyermekek esetében is elfogadható kismértékű lemaradás.

Milyen okok állhatnak a háttérben?

Késői beszédkezdet jellemzője, hogy a gyermek 2 évesen még nem birtokol 50 szavas aktív szókincset. A beszéd késése figyelemfelhívó tünet lehet a nyelvfejlődési zavar kockázatára.

  • általános mozgásos ügyetlenség

  • gyakori felső légúti megbetegedés

  • koraszülöttség

  • pre/peri/posztnatális ártalmak

  • negatív környezeti hatások

  • öröklött beszédfejlődési elmaradás

Miben tud segíteni a TSMT és HRG terápia?

Kutatások bizonyítják, hogy a beszéd- és a mozgásfejlődés szoros kapcsolatban áll egymással. A beszéd egy nagyon komplex idegrendszeri tevékenység, melynek fejlődéséhez elengedhetetlen a mozgás megfelelő ütemű fejlődése is. Éppen ezért a fejlesztést megelőző vizsgálat során fontos megismernünk a terhesség és a szülés körülményeit, a korai adaptációt és a mozgásfejlődés lépéseit, hogy lássuk, a fejlődés más ponton is eltért-e az átlagos fejlődéstől. A gyermek fejlettségi szintjének feltérképezéséhez a Longikid © vizsgálat életkornak megfelelő szintű feladatait alkalmazzuk. Ha ennek eredménye alapján úgy ítéljük, hogy organikus éretlenség állhat a probléma hátterében, megkezdjük a gyermek fejlesztését a TSMT módszer segítségével, mely a mozgásfejlesztés során érleli, strukturálja az idegrendszert. A vesztibuláris ingerlés hatására javul a gyermek izomtónusa, mozgáskoordinációja.

A feladatsorok segítik a gyermek észlelési folyamatainak fejlődését, javítják koncentrációját, segítik a figyelem jobb irányíthatóságát.

A mozgásokat mondókákkal, énekekkel kísérjük, melynek segítségével felkelthető a beszéd iránti vágy a gyermekben. A mondókák ismételgetésével gyarapodik szókincse, elsajátítja a magyar nyelv dallamát, ritmusát. Ezzel párhuzamosan fejlődik a gyermek ritmusérzéke, figyelme, emlékezete. A mozgás – ritmus – beszéd összerendezése pedig megteremti a későbbi tanulási folyamatok alapját.


Ha gyermeked mindent ért, de késik a beszéd, vedd fel velem a kapcsolatot! Több évtizedes tapasztalattal, szakértelemmel, Longikid © vizsgálattal és TSMT/HRG terápiával tudok segíteni a hozzám fordulóknak. Szeretettel várlak!


 
 
 

Comments


bottom of page